Élőben beszélgetett a jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tartózkodó Kapu Tibor űrhajóssal Orbán Viktor. Hazánk második űrhajósa többek között beszámolt eddigi űrbéli tapasztalatairól valamint arról, hogy mi lesz a programja az űrben töltött két hete folyamán.
Orbán Viktor miniszterelnök hamarosan felhívja Kapu Tibort, Magyarország második űrhajósát.
Nagyjából 20 percre élőben jelentkeztek be az Axiom-4 küldetés űrhajósai a SpaceX Dragon űrkapszulából. A bejelentkezéskor már 24 órája úton lévő űrhajósok szerint minden rendben ment a felszálláskor. A közvetítés során mindannyian üzentek néhány mondatban. Kapu Tibor elmondta, hogy az űrküldetéshez vezető hosszú felkészülési időszakot nagy örömként élte meg, valamint elárulta, milyen élmény volt tegnap a Dragon kapszulába beszíjazva várni az indulás pillanatát.
Magyar idő szerint reggel fél kilenckor három társával együtt elindult az űrállomásra Kapu Tibor, aki hazánk második űrhajósaként számos kísérletet fog elvégezni majd a Nemzetközi Űrállomáson. A többszöri halasztást követően megvalósuló, régóta várt fellövésről látványos felvételek készültek.
Sok várakozást követően után úgy néz ki, hogy hazánk második űrhajósa ma reggel fél kilenckor indulhat majd a Nemzetközi Űrállomásra, az Axiom Mission 4 keretei közt. A korábbi hetekben feszült figyelem övezte a NASA és két amerikai űrvállalat, az Axiom Space és a SpaceX által vezetett küldetést, ugyanis kezdetben időjárási körülmények, később pedig technikai gondok hátráltatták az űrhajósok indulását. A SpaceX Falcon-9 folyékony oxigéntartályának problémái után a Nemzetközi Űrállomás egyik moduljának szivárgása miatt kellett ismét elhalasztani a küldetést. Ugyan utóbbi nem újkeletű probléma, a jelenlegi helyzetben a NASA további vizsgálatok szükségességére hivatkozva mégis elnapolta az Ax-4 indítását. Cikkünkben összeszedtük, mit lehet tudni az ISS-t érintő szivárgási problémákról.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) az Axiom 4 űrmisszió indításának újabb halasztásáról döntött a Nemzetközi Űrállomás működésének további elemzése érdekében csütörtökön – közölte az Axiom Space űrkutatási vállalat.
Legkorábban június 22-én, vasárnap indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - írta meg az MTI a HUNOR program Facebook-oldalán megjelent információk alapján szerdán.
Legkorábban június 19-én indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - tette közzé a HUNOR program a Facebook-oldalán szombaton.
Több mint 45 év után hamarosan újra lesz űrhajósa Magyarországnak. A gépészmérnök végzettségű Kapu Tibort 240 jelentkező közül választották ki a hazánk szempontjából történelminek számító feladatra, amelynek keretében két hetet tölthet el a Nemzetközi Űrállomáson, ahol számos kísérletet, többek között magyar vállalatok és egyetemek által kért tudományos vizsgálatot fog majd elvégezni. A missziót az egyre inkább a magáncégekre építő modern űrkutatás két rendkívül fontos vállalata, az Axiom Space és a SpaceX bonyolítja majd le a NASA-val együttműködve, akik korábban három, legénységgel ellátott kereskedelmi repülést is végeztek már az állomásra. A magyar űrhajóst is szállító Axiom Mission 4 küldetésnek többszöri halasztást követően a hét közepén kellett volna elindulnia a floridai Kennedy űrközpontból, azonban kezdetben a SpaceX Falcon 9-es rakéta üzemanyagtartályával, majd pedig a Nemzetközi Űrállomásnál jelentkező technikai problémák miatt egyelőre határozatlan ideig tovább csúszik a kilövés.
Elhalasztották az Axiom-4 űrmisszió indulását, így az legkorábban szerdán történhet meg – közölte a SpaceX hétfőn.
Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója csütörtökön bejelentette, hogy vállalata megkezdi a Dragon űrhajók fokozatos kivonását az aktív szolgálatból, miután egyre jobban fokozódik az ellentét közte és Donald Trump amerikai elnök között – a döntésnek pedig komoly magyar vonatkozása is van.
Az Axiom-4 nemzetközi űrmisszió legkorábban június 10-én, helyi idő szerint 8 óra 22 perckor (közép-európai idő szerint 14 óra 22 perckor) indulhat el a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén - hangzott el a küldetésről tartott keddi online sajtótájékoztatón.
Don Pettit, Amerika legidősebb aktív űrhajósa 70. születésnapján tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról, ahol 220 napot töltött orosz társaival - számolt be a BBC.
A felpörgő űrverseny közepette megszokhattuk már, hogy egyre nagyobb figyelem övezi az űrkutatást. Az elmúlt napokban azonban egy különleges sztori tartotta lázban az embereket világszerte. Az eredetileg 8 napos küldetésre induló Boeing Starliner tesztlegénysége tegnap 9 hónap után tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. A Trump-adminisztráció érkezésével politikai élt is kapó eset az internetes keresésekben is megmutatta magát, amelyet a Google Trends adatai alapján vizsgáltunk meg.
A két űrben rekedt NASA űrhajós, Butch Wilmore és Suni Williams sikeresen visszatért a Földre egy SpaceX kapszulában, miután kilenc hónapot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson - számolt be a Reuters. A küldetés eredetileg csak egy hétre szólt volna, de a Boeing Starliner űrhajó meghibásodása miatt jelentősen elhúzódott.
Útnak indította helyi idő szerint pénteken az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a SpaceX űrkutatási vállalat a Crew-10 nevű misszióját, amelynek keretében négy űrhajóst juttatnak el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy leválthassák az ott már kilenc hónapja veszteglő asztronautákat.
A kormányinfót élőben közvetítjük.
Érzékeny ponton csapott le az ukrán hírszerzés.
Újra a lélektani határ felett, merre tovább?
A hazai korrupciós helyzetet vizsgálták.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.